Mi az a gyeprácskő?
A gyeprácskő (vagy más néven pázsitrácskő, esetleg gyephézagos beton térkő) arra jó, hogy legyen egy szilárd (beton) burkolat az adott udvarrészen (pl.: bejárón), ami mégis valamennyire a természetesség látszatát adja. A rácslyukakban
ki tud nőni a fű, és le tud folyni az eső meg a hólé.
Mi értelme van házilag csinálni?
A „gyári” 40x40x8-as betonelemnek 400 Ft körül van darabja; házilag elkészítve 120 FT-ból kijön. 😉
Hogyan csináljuk?
Kell hozzá egy sablon. Kétféle sablon mellett dönthetünk:
- zárt aljú
- alj nélküli
A zárt aljjal rendelkező sablont lehet rázóasztalon tömöríteni, viszont vagy napokig a sablonban kell hagyni a betont, vagy a kiöntésnél óvatosan kell eljárni: egy lemezt (vagy vastagabb falapot, pl.: OSB-lapot) a sablon tetejéhez kell szorítani, majd hirtelen átfordítani az egészet, és a beton meghúzásáig a lemezt alatta kell hagyni.
A nyitott, alj nélküli verziónál elég egy sima felületre leteríteni valami fóliát, rátenni a sablont, beleönteni a betont, kicsit elsimítani, majd óvatosan felfelé húzva eltávolítani a sablont, és már készülhet is a következő betonelem.
Néhány kép:
Természetesen a sablont minden öntés előtt alaposan be kell kenni valami víztaszító anyaggal, pl.: a használt étolaj ideális erre: olcsó, környezetbarát, könnyen beszerezhető.
Tiszteletem!
A sablonba a dugók, 50×50 zártszelvényből készültek?
Üdv.: dorist
Üdv!
Ami ezeken a képeken szerepel, azokon a „dugók” négy darab 40×40-es, az új változaton viszont már egy darab 80×80-as zártszelvényből vannak levágva.
A betonelem külső mérete 40 cm × 40 cm, a lyukak 8 cm × 8 cm-esek.
Üdvözlek Zsolt!
Köszönöm szépen, hogy válaszoltál!
Ha a, betonelem külső mérete 40 cm × 40 cm, a lyukak 8 cm × 8 cm-esek. Ez által, nem csökken a betonelem, falvastagsága? Erről is lesznek, fotók?
Üdv.: dorist
Üdv!
Vannak fotók a kész betonelemekről is, lásd fent. A méretek egy „gyári” betonelemről vannak. Valahol megvan a rajz, ha megtalálom, feltöltöm azt is. A beton falvastagsága mindenhol 4 cm.
Szia lehet formát rendelni
Szia, én nem gyártok ilyet, de ha van ismerősöd aki tud hegeszteni, biztosan meg tudja csinálni.
Udv.
Aszt szeretnem kerdezni,hogy en gyartom a betontermekeket es szeretnek ilyen gyepracsot is gyartani csak nemtudok format szerezni esetleg innend lehetne rendelni? KOszonom.
Hol tudok beszerezni nyitott gyeprács sablont?
Üdv!
Innen nem lehet rendelni – a sablon saját használatra készült – viszont egyszerűen el lehet készíteni, vagy készíttetni olyan ismerőssel, akinek van hegesztője meg lemezollója.
Esetleg itt meg lehet próbálni: http://www.expressz.hu/epitoanyag/vasbeton/gyepracs/hirdetes-14106584/
Kedves Zsolt!
Számszakilag valami nem stimmel a feltett rajzon! Ha két négyzet 4 cm (falvastagság), akkor a dugók a rajzon csak 6 cm-esek, mert 3 négyzet egy-egy oldaluk.
És lenne még egy kérdésem. Milyen keverési arányt kell alkalmazni a beton összetevőinél, hogy kiöntés után a sablont azonnal ki lehessen húzni a friss beton megrongálódása, deformálódása nélkül? Illetve hol lehet ennek utánanézni?
Köszönettel: Ági
Kedves Ági!
A képen nem egy méretarányos műszaki rajz, csak egy szabad kézzel lefirkált vázlat van – a négyzetrácsot csak azért követik a vonalak, mert így könnyebb „egyenes” vonalat húzni. 😉
A betonhoz egy rész cementet és három rész sódert használtam, keverés közben folyamatosan adagolva a vizet, amíg megfelelő állagú nem lett.
Utánna lehet nézni pl.: a Google segítségével: http://www.google.hu/search?q=beton+kever%C3%A9si+ar%C3%A1nya
íme: http://www.ezermester.hu/articles/article.php?getarticle=252 (E szerint én túl sok cementet raktam bele, viszont a beton azért szilárd lett. A kész elemek kint vannak az esőben/fagyban, jövőre kiderül, hogy hogyan bírják.)
Kedves Zsolt!
Köszönöm a gyors és mindenre kiterjedő válaszát!
Üdvözlettel? Ági
Kedves Zsolt!
Azt szeretném kérdezni, hogy kb. mennyi idő mire ki lehet szedni a sablonból? Mennyit kell száradnia?
Köszönöm: ANikó
Kedves Anikó!
Ha elég sűrűre van keverve a beton, rögtön az öntés után leemelhető róla a sablon. Aztán persze a betonhoz nem szabad nyúlni, amíg meg nem szilárdul teljesen. (Két-három hétig.)
Köszönöm szépen.
Nekünk kb 160 db gyeprács kellene.
Akkor talán érdemesebb lenne 2-3 db sablont csinálni, hogy egy nap alatt ki tudjuk önteni?
vagy mindenképp több nap kell hozzá? Szárítani volna elég helyünk, avval nincs probléma.
Nyilván gyorsabban halad, ha egyszerre több gyeprács van kiöntve, csak legyen hozzá elég ember is. 😉 Egy sablonnal ketten kényelmes csinálni: az egyik lapátolja bele a betont, a másik meg eligazítja. (Természetesen minden öntés után be is kell olajozni a sablont.)
Nagyon jó, hogy így leírtál mindent. Annyi a kérdés, hogy kb. mennyi az anyagszükséglete 1 db nak, nekünk kb 100 db ra lenne szükségünk.
Üdv!
Egy ekkora gyeprácskőhöz kilenc-tíz liter beton kell, azaz egy talicskányi beton kb.: 10 gyeprácshoz elég.
Kedves Zsolt!
Nagyon köszönöm a gyors válaszod!
Üdv.!
A nyitott sablonban, hogyan,milyen mértékben kell tömörítenia betont?
Üdv!
Kőműves-kanállal úgyis le kell simítani a tetejét, ez valamennyire tömöríti is.
Szép napot Zsolt!
Hogy bírták a gyeprácsok a fagyokat??
Ha némi fémmel megerősítenénk a még híg betont az öntősablonban akkor ön szerint erősebb lenne a már kész produktum??
Vagy szükségtelen bármilyen egyéb „adalék” anyag mert így is bírja a terhelést?
Üdv
Üdv!
Olyanok mint újkorukban. Vasat a gyeprácsba fölösleges lenne rakni, mert a beton hatalmas nyomást elbír, a vas csak a hajlítószilárdság megerősítéséhez kell, viszont a gyeprácskő alá (ha pl.: kocsibejáró lesz) úgyis kell alapozás.
Helló Zsolt!
Minden elismerésem a türelmes,önkéntes , válaszaidért!Én most kezdem készíteni a gyeprácsokat.Köszi V.Laci
Szia Zsolt! Rázóasztalt szeretnék,készíteni. Házilag hogyan,oldható meg? Üdv. Attila
Üdv!
Csinálnod kell egy lapot, ami rugólábakon áll (esetleg rugókra van felfüggesztve). A lap aljára egy kisebb villanymotort kell rögzíteni, ami egy nem közepén kifúrt korongot forgat. Célszerű ezt az excentrikus korongot nem közvetlenül a motor tengelyére rögzíteni, mert előbb-utóbb szétmenne a csapágyazása, azaz inkább a motor elé felfogatni (csapágyazással), és a motorról pl.: egy gumicsővel átvinni a hajtást.
Üdv: Kasza Zsolt
Köszönöm,szépen Zsolt!!!
szia zsolt.Képet tudnál nekem küldeni hogy oldotad meg a rázást.
üdv zoli
Tisztelt Zoltán!
Nem tudok képet küldeni, mert nekem nincs rázóasztalom. Én az alól lyukas sablont használom.
Ám a Google képkeresőjébe beírva a „rázóasztal” szót, sok jó találatot ad. http://www.google.hu/imghp?hl=hu&tab=wi
Köszönöm szépen a segítséget zsolt
rázoasztal:4 láb össze hegesztve,gumi vagy rugó a lábakon,egy 4 vagy 5 mm es vaslap (50×50 v 60×60 cm) . motor:az enyém egy centrifuga motor,a tengely végén a kosártartó lemez szélére egy súlyt csavaroztam és igy rázkodott (felhegesztve a vaslap alja közepére).
A sablon adott.
Megfelelő nedvességű beton egy perc alatt kész az asztalon (a sablon teteje és alja nyitott).
Foliára vagy simán az egyenes betonplatzra lerakva és lehúzva kb 50 db 2 ora alatt egyedül (keverés,rázás ,lerakás).
3-4 nap öntözés és raklapra vagy a he0lyszinre rakhatod
7 éve megvan pár kivételével mind ép.
Szia Zsolt.
Kérdésem a következő : miért csak 40×40-es , vagy 40×60-as méretben készül??? Esetleg a teherbírása változik , vagy csak a könnyebb kezelhetőség miatt???
Amúgy nagyon ügyesen megoldottátok a házi sablont !!!!
Szokták volt mondani hogy „a magyar ember találékony” ez rátok igaz !!!
Előre is köszi a választ…
További szép napot.
Üdv : robi…
Üdv!
Passz. Gondolom az ezeknél nagyobbakat már nem könnyű pakolászni, ezek is elég nehezek. Én azért ekkorát csináltam, mert a „gyári” gyeprácskő is ekkora. 😉
Szia Zsolt.Ha mixerbetonból csinálom a kötésnek elég 2-3 nap?
Üdv!
Nem tudom. Én nem „gyártok” gyeprácsot, csak ha betonozok, erre használom el a kimaradt betont, hogy ne menjen pocsékba. Ki kell próbálni. 😉
Sziasztok!
Mivel láthatóan sokan érdeklődnek a házi gyártású gyeprácskő iránt, ezért az egyébként korrektnek nevezhető válaszokat kiegészíteném, hogy mindenkinek sikerüljön a tökéletesség irányába elmozdulni.
– Ha ez egy „gyári” méretű gyeprács, 8cm-es lyukkal, akkor a falvastagsága nem 4, hanem 6,1 cm. Vagy nem 8 illetve 40 cm-es jellemző méretei vannak:
V=((40*gyök2)-4*8)/4=6,14cm
-Az 1/3-as cement-adalékanyag keverési arány valóban erős, megfelel az 1/5-ös is. Nem ettől lesz fagyálló, hanem a víz-cement tényező és légpórus eloszlás/méret miatt. Tehát minél kevesebb vízzel kell elkészíteni, és megfelelő tömörítés esetén így lesz a legstrapabíróbb.
-szilárdulásnak nem kell 2-3 hét! A szabvány szerinti nyomószilárdságot 28 napos korban mérik, de pakolás, lerakás már 3-4 napos korban lehetséges (sőt!!), terhelés 7-8 napos korban (szabv.szil. 50%-os olyankor-ami persze cement minőség kérdése is)
-valaki azt írta, hogy „van hely kiszárítani”. Ne legyen! Nem szárítani kell, hanem szilárdulni hagyni, amihez legalább 7napos korig bőséges víz kell.
-a méret azért 40*40, és 40*60, mert ez egy termék, aki kitalálta (osztrák termék)így találta ki, és a többiek a szabványosított méretet átvették, hogy könnyebben eladható (kompatibilis) legyen
-mixerbeton, vagy sem egyre megy, az attol még nem különbözik más betonoktól, de mixerben csak megfelelő konzisztenciájú beton szállítható. Azaz öntésnél meg kell várni, hogy valamennyire megkössön, mert különben szétfolyik a sablon leemelése után. A konzisztencia erre a dologra házilag jobban beállítható!
Üdv
Sz
Szia Zsolt!
Esetleg mi van akkor ha előkészítem neki a helyét és a megfelelő aljzatot, majd rögtön a helyszínen öntöm ki és onnan már el sem mozdítom.
Szerinted ez így kivitelezhető?
Üdv
Molnár József
Üdv!
Szerintem nem. A sablon szélesebb, mint a benne lévő gyeprács, és emiatt nem tudnád egymás mellé kiönteni a gyeprácsokat. Talán minden másodikat lehetne így, de akkor is pontosan kellene kimérni a helyüket…
Minden további nélkül öntheted a végleges helyén ha olyan sablont készítesz aminek a merevítés nem az alján hanem a tetején van, maximum 2 oldalon lehet döntött is a merevítés hogy egy-egy hosszabb és rövidebb oldalon a már kiöntött anyagot ne nyomja szét. Így szükség szerint forgatható az elhelyezéstől függően.
Tisztelt Zsolt!
Nézegettem a hozzászólásokat, megvannak a méretek az anyag összetétel arányai, de annyit szeretnék kérdezni, hogy van-e jelentősége, hogy milyen sódert használunk a nagyobb méretűt, vagy a 0.5 -öst inkább.
Tisztelettel: András.
Tisztelt András!
Én két dolgot hallottam erről. 1.: minél nagyobbak a kavicsok, annál erősebb a beton. 2.: a legnagyobb kavics ne legyen nagyobb mint a beton legvékonyabb részének egyharmada.
Köszönöm, ezt figyelembe véve csinálom. Üdv.
Kedves Zsolt!
A zsákos kész betont(szárazbetont) mennyire tartod jónak?
Csak azért gondoltam erre mert ehhez csak víz kell a keverési arányt nem lehet elrontani.Mi a véleményed?
Üdv Laci
Üdv!
Biztosan jó, de annál még a „gyári” gyeprács is olcsóbb…
Igen ezzel tisztában vagyok csak maradt majdnem egy zsáknyi száraz beton és próba ként felhasználnám.
Üdv.Laci
Kedves Zsolt.
A fenti sablont melyik áruházban lehet beszerezni?
Üdv!
A fentit sehol, házi készítésű. 😉
Kedves Zsolt! Kérdésem, hogy autóbejáróhoz készülne 60 cm széles gyeprács. Ezt egy sorban is le lehet tenni, ugye (nem kell telibe kirakni)? Milyen alapozás szükséges? Köszönöm,
Kedves Tündi!
Nem értek hozzá, de azt olvastam, hogy 15-20 cm vastag jól megdöngölt sóderrétegre kell rakni, és ez a sóderréteg mindkét oldalt vagy 10 cm-rel szélesebb legyen mint a gyeprács.
Kedves Zsolti! Ilyen sablont hol lehet vásárolni ?
Üdv!
Ilyet sehol, ez házilag készült, viszont érdemes körülnézni az apróhirdetés oldalakon: http://aprod.hu/hirdetesek/?q=gyepr%C3%A1cs+sablon
Üdv mindenki.
Kérdésem, hogy a sódernél hagyományosat kell használni vagy némileg kisebb szemméretű is jó hozzá.
Szerintem a fent említett „légpórus” tényezőre való tekintettel lehetne némi vizet kispórolni belőle kisebb szemméretű sóder használatával, vagy rosszul gondolom, esetleg túl kombinálom?
Tisztelt Kasza Zsolt Úr /
Vennék gyeprács sablont 40x40x8 cm.-est,de ezenkívül nem találtam más elérhetőséget.
Tisztelettel : Molnár László Tel: 20/2 388 477
Tisztelt Kasza Zsolt!
40x40x8 gyeprácskő sablont vennék.
Elérhetőségem: 0620*******
Tisztelt György!
Nem árulok gyeprácskő sablont, de a Google első pár találata közt biztosan talál: https://www.google.com/search?q=gyeprács+sablon
Szia Zsolt !
Él még az oldal ?
Üdv. Zoli
Persze. És ettől függetlenül továbbra sem gyártok gyeprács-sablont. 🙂