Régóta szeretnék egy 3d nyomtatót, és most már egészen megfizethető árban vannak a szükséges alkatrészek, úgyhogy építek egyet. Ez egyúttal egy „kísérlet”, hogy kiderüljön, hozzáértés és speciális eszközök/gépek nélkül mennyiből és milyen minőségű nyomtatásra képes 3d nyomtató építhető házilag. A rendelkezésre álló gépek egy sarokcsiszoló (flex) és egy fúrógép (pisztolyfúró, nem állványos!). Amit hegeszteni kell, azt átviszem apámhoz és meghegeszti.
Sokat olvastam a témában, és úgy tűnik, az első sarkalatos pont a stabil váz. Az olcsó kínai 3d nyomtatóknak műanyag (akril) vázuk van, ezt idővel a barkácsoló kedvű tulajok ki szokták cserélni hasonló, de fémlemezből kivágott vázra, mert a műanyag hajlik, mozog, és ez a pontosság rovására megy. Én alapból vasból készítem a vázat, 20*20-as zártszelvényből.
Az alapja egy 400*400-as keret lesz, (erre kerül majd az y tengely) és a keretre derékszögben egy szintén 400*400-as keret kerül, a hátuljától 150 milliméterre. Ezt „kitámasztom” a hátsó sarkához, így elég stabil lesz. Az egész hegesztve lesz. A zártszelvényeket kifúrom a találkozásoknál, így a vezetékeket a vázban el tudom majd vezetni.
Vettem egy szál zártszelvényt, a tüzépen a kérésemre kettévágták, így nem a hatméteres szálat kellett hazatolni a kerékpáron. 🙂
Egyelőre levágtam a fő darabokat, a kitámasztókat egyszerűbb lesz majd akkor, ha már egyben lesz a váz többi része.
Közben megrendeltem az y tengelyhez a lineáris csapágyakat, amint megérkezik, jön a folytatás.